Dar³owo i okolice

Dar³owo

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Dar³owa - miasta po³o¿onego na wybrze¿u Morza Ba³tyckiego. Dla strudzonych wêdrowców hotel LIDIA oferuje komfortowy wypoczynek, a dla amatorów k±pieli czekaj± piaszczyste i s³oneczne pla¿e, czysta woda, mikroklimat pozbawiony wp³ywu przemys³u oraz rzeki, w których licznie wystêpuj± ryby z gatunku ³ososiowatych.

Dar³owo - licz±ce sobie ok. 17 tys. mieszkañców - zajmuje powierzchniê 20 km2. Le¿y na skraju Pobrze¿a S³owiñskiego, w dolinie Wieprzy i Grabowej. Pó³nocn± granicê stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szerok±, piaszczyst± pla¿±, pasem wydm i znajduj±cymi siê na wschód od Dar³owa stromymi stokami morenowymi. Dar³owo odznacza siê korzystnym mikroklimatem charakteryzuj±cym siê du¿ym nas³onecznieniem i spor± wilgotno¶ci± powietrza nasyconego leczniczymi cz±steczkami jodu. Rozleg³e obszary le¶ne i brak wiêkszych zak³adów przemys³owych s± gwarancj± czystego powietrza. Korzystne pr±dy morskie zapewniaj± budulec dla piaszczystych pla¿, a przede wszystkim czystych k±pielisk.

Dar³owo le¿y w odleg³o¶ci 21 km od S³awna, które jest wa¿nym wêz³em kolejowym i drogowym na trasie Berlin - Szczecin - Gdañsk - Królewiec, 40 km od Koszalina oraz 48 km od S³upska. Miasto posiada dogodne po³±czenia z wymienionymi o¶rodkami. Jako miasto nadmorskie - Dar³owo jest portem rybackim i handlowym. Mog± tu zawijaæ statki o no¶no¶ci do 1000 BRT, d³ugo¶ci ca³kowitej 75m i zanurzeniu 4m. G³ówna funkcj± portu jest rybo³ówstwo. W kanale portowym cumuj± kutry rybackie prywatnych armatorów. Port dostêpny jest równie¿ dla jachtów i ³odzi motorowych, których przybywa z roku na rok coraz wiêcej. Kto lubi "moczyæ kij w wodzie" mo¿e oddaæ siê swojemu wêdkarskiemu hobby bior±c udzia³ w morskich po³owach ryb na wêdkê. Pozosta³ych amatorów morskich wra¿eñ zapraszaj± prywatni armatorzy, którzy oferuj± wycieczki w morze kutrami rybackimi. Nie mo¿na zapomnieæ tak¿e o uczestnikach sp³ywów kajakowych, dla których swój turystyczny szlak otwiera rzeka Wieprza na odcinku od Kêpic do uj¶cia do Ba³tyku. Wielbiciele jezior mog± wybraæ siê do D±bek - miejscowo¶ci po³o¿onej w odleg³o¶ci 8 km od Dar³owa w kierunku na Koszalin. Fani windsurfingu mog± ponadto korzystaæ ze wspó³pracy hotelu LIDIA z szko³± windsurfingu w D±bkach.

Dar³ówko jest nadmorsk± dzielnic± Dar³owa odleg³± o 2,5 km od centrum, podzielon± przez kana³ portowy na dwie czê¶ci - zachodni± i wschodni±. Znajduj± siê tu szerokie pla¿e i czyste k±pieliska, ciekawy port, latarnia morska wybudowana w 1885 roku oraz most rozsuwany ³±cz±cy obie czê¶ci Dar³ówka. Pó³noc± granicê stanowi 5-kilometrowa linia brzegu morskiego z szerok±, piaszczyst± pla¿±, pasmem wydm (obszar chronionego krajobrazu) i znajduj±cymi siê na wschód od Dar³ówka stromymi stokami morenowymi. Dar³ówko odznacza siê korzystnym mikroklimatem charakteryzuj±cym siê du¿ym nas³onecznieniem i spor± wilgotno¶ci± powietrza nasyconego leczniczymi cz±steczkami jodu. Rozleg³e obszary le¶ne i brak wiêkszych zak³adów przemys³owych s± gwarancj± czystego powietrza. Korzystne pr±dy morskie zapewniaj± budulec dla piaszczystych pla¿, a przede wszystkim czystych k±pielisk.

HISTORIA MIASTA
W najdawniejszych wzmiankach historycznych obszar przyleg³y do uj¶cia Wieprzy do Ba³tyku nazywany jest "Terra Dirlova". Prawdopodobnie wywodzi siê od nazwy istniej±cej tam wówczas drewniano - ziemnej warowni. Mieszkañcy XI-wiecznej osady zajmowali siê uprawianiem ¿eglugi morskiej, ³owieniem i konserwowaniem ryb, tkactwem i innymi rzemios³ami. Gród stra¿niczy, zwany Dyr³owem, oraz wspomniana ju¿ osada wchodzi³y w sk³ad ksiêstwa zachodniopomorskiego.
Po ¶mierci cz³onków rodu Racibora I Dar³owo przypad³o ksiêciu gdañskiemu - ¦wiêtope³kowi II. W drugiej po³owie XIII wieku miastem w³ada³ ksi±¿ê Rugii - Wis³aw II, który nazwa³ miasto Rügenwalde. By³o to jednak tylko gospodarcze uznanie miasta, nie prawne. Dar³owo otrzyma³o w 1312 roku prawa miejskie na prawie lubeckim. Po krótkim okresie panowania Brandenburgów w 1347 roku miasto przesz³o w rêce Bogus³awa V, ziêcia Kazimierza Wielkiego, ksiêcia wo³ogoskiego z dynastii Gryfitów. W 1352 roku rozpocz±³ on budowê warownego zamku, siedziby ksi±¿±t s³upskich. W tym czasie Dar³owo za po¶rednictwem Ko³obrzegu nawi±za³o wspó³pracê z Hanz±. Rozpocz±³ siê okres rozkwitu miasta i portu. O zamo¿no¶ci jego mieszkañców ¶wiadczy³a flota rybacka i handlowa. W roku 1412 miasto zosta³o pe³noprawnym cz³onkiem Hanzy. W 1382 roku na zamku w Dar³owie urodzi³ siê Eryk - najstarszy syn ksiêcia Warcis³awa VII i Marii Meklemburskiej.
17 czerwca 1397 roku oficjalnie przyznano mu tytu³ króla Danii, Szwecji i Norwegii. Z tej okazji w dniach 13 - 15 czerwca 1997r. obchodzono uroczy¶cie w Dar³owie 600-lecie koronacji Eryka i zawi±zania Unii Kalmarskiej. Od tego czasu wydarzenie to na sta³e wesz³o do kalendarza imprez miejskich. Natomiast w 1998 roku radni Rady Miejskiej podjêli decyzjê o umieszczeniu w statucie naszego miasta zapisu "Królewskie Miasto Dar³owo". Jednym z ksi±¿±t zachodniopomorskich, który tak¿e na trwale zapisa³ siê w historii miasta by³ Bogus³aw X (1454 - 1523). Na okres panowania Bogus³awa przypada dalszy rozkwit Dar³owa. Rozbudowa³ zamek, a dla swojej matki - ksiê¿nej Zofii - wybudowa³ okaza³e skrzyd³o zachodnie zwane pó¼niej "Skrzyd³em ksiê¿nej Zofii". W 1497 roku ludno¶æ prze¿y³a kataklizm. Sztorm o ogromnej sile zala³ Dar³ówko i czê¶æ Dar³owa. Zniszczy³ wej¶cie do portu i czê¶æ umocnieñ Wieprzy. Statki zosta³y wyrzucone w okolice kaplicy ¶w. Gertrudy i drogi do Koszalina. Po raz drugi sytuacja powtórzy³a siê w 1558r. W latach 1589, 1624 i 1648 miasto nawiedzi³y trzy wielkie po¿ary. W 1637 roku zmar³ Bogus³aw XIV - ostatni ksi±¿ê zachodniopomorski. Zamkiem w³ada³a jego ¿ona El¿bieta.
Po jej ¶mierci w 1653 roku , Dar³owo przesz³o w rêce brandenburskich Hohenzollernów. Epidemie i kolejne po¿ary (1679 i 1722 rok) spowodowa³y zastój w rozwoju miasta, trwaj±cy do drugiej po³owy XVIII wieku. Wówczas to odbudowano i zmodernizowano port. W latach siedemdziesi±tych XIX stulecia nast±pi³a dalsza przebudowa nabrze¿y. Na kanale Wieprzy powsta³ port wewnêtrzny. T³ustymi latami dla Dar³owa by³ okres okupacji napoleoñskiej. Kontrolowany przez Francuzów port w zwi±zku z blokad± Anglii w roku 1806 nie przyj±³ ¿adnego statku. Korzystali z tego mieszkañcy Dar³owa i innych nadmorskich miejscowo¶ci uprawiaj±c na du¿± skalê przemyt luksusowych towarów brytyjskich. W roku 1872 dar³owscy armatorzy posiadali 33 statki o dwukrotnie wiêkszej ³adowno¶ci ni¿ ko³obrzeska flota. Taka flota wymaga³a ju¿ o¶wietlania drogi powrotnej do portu. Pierwsza wzmianka o latarni morskiej pochodzi z 1715 roku. Wówczas nakazano ustawienie ¶wiate³ po obu stronach Wieprzy. W 1885 roku rozpoczêto budowê latarni.
Jako pierwsza powsta³a parterowa stacja pilotów z przyleg³± do niej dwupiêtrow± wie¿±. W 1927 roku dobudowano now± kondygnacjê wie¿y. Obecnie wysoko¶æ latarni morskiej wynosi 22 m, a zasiêg ¶wiat³a - 15 mil morskich (ok. 27,8 km).